Monitor 27" Samsung 2560 X 1440 / Quad Hd / Lcd / Flat / Ls27Fg510Euxen
More
Description
One of the key features of this monitor is its high refresh rate of 165Hz, coupled with a 1ms MPRT response time. Such specifications ensure smooth gameplay and minimize motion blur, making this monitor an excellent choice for competitive gaming.
  • 178° horizontal and vertical viewing angles
  • Up to 16.7 million colors supported
  • 72% NTSC color gamut
  • Eye Saver Mode and Flicker-Free technology
  • Game Mode and Black Equalizer
  • Virtual Aim Point (crosshair overlay)
This monitor also offers an array of connectivity options, including HDMI and DisplayPort. It is powered by an external adapter, consuming a typical power of 25.2 W.